Bariatrik Cerrahi

Bariatrik Cerrahi

Laparoskopik Cerrahi

Hakkında Daha Fazla Bilgi

Laparoskopik Cerrahi yada Laparaskopik Ameliyat Nedir?

Laparoskopik cerrahi, karın veya göğüs bölgesini ilgilendiren ameliyatlarda, alışılagelmiş geniş kesiler yapmadan, vücuda birkaç ayrı noktadan yerleştirilen ince tüplerin (trokar) içinden sokulan aletler ve bir kamera yardımıyla gerçekleştirilen bir cerrahi yöntemdir.

Karın içini aydınlatarak, hastalık veya problemleri doğrudan gözlemleme ve aynı anda karında çeşitli bölgelere açılan 5–15 mm’lik deliklerden içeri sokulan yardımcı aletlerle tedavi olanağı da verir. Halk arasında kapalı, kansız ya da bıçaksız ameliyat olarak da bilinir.

Laparoskopik ameliyatlar nasıl yapılır? 

Laparoskopik ameliyatlar genel anestezi altında, hasta uyutularak yapılır. Bu ameliyatı gerçekleştirmek için bir laparoskopi ünitesine, uygun el aletlerine ve deneyimli bir cerrah ve ekibine ihtiyaç vardır. Laparoskopi ünitesi; görüntüyü elde eden kamera, soğuk ışık kaynağı, karın içine hava veren insüflatör, monitör ve video/görüntü kaydedicisinden oluşmaktadır. İlk olarak, bir delikten girilerek karın içi karbondioksit gazı ile şişirilir. Ardından ucunda ışık olan teleskop kamera ile girilerek karın içi incelenir. Yapılacak ameliyat türüne göre ilave trokarlar girilir. Cerrah, bu trokarlardan girilen aletlerle monitöre bakarak ameliyatı gerçekleştirir. Kamera sayesinde, çıplak gözle görülenden kat kat daha büyük ve ayrıntılı bir görüntü elde edildiğinden anatomik yapıların daha ince detaylarına kadar görülebilmesi mümkün olmaktadır. Modern enerji kaynaklarının da kullanımı ile birlikte ameliyatlar çok daha kansız geçmektedir.

Laparoskopik Cerrahinin Faydaları Nelerdir?

Laparoskopik cerrahinin, açık cerrahi operasyonlarına kıyasla birçok fayda sağladığı görülmektedir. En önemli faydası, laparoskopik cerrahi komplikasyonlarının ve operasyon risklerinin minimum düzeyde olmasıdır. Ameliyatın genel faydaları şu şekilde özetlenebilir:

  • Daha az kanama riski,
  • Daha az ameliyat sonrası ağrı,
  • Laparoskopik cerrahi sonrası daha kısa hastanede kalma süresi,
  • Kabul edilebilir küçük ameliyat yara izi / kozmetik görünüm
  • Günlük yaşam ve çalışma yaşamına erken dönüş,
  • Büyük görüntü ve HD görüntü eşliğinde operasyonun gerçekleştirilmesi.

4 adımda

Tedavinizi Planlayın

Online Danışmanlık

Uzmanlarımız size yardımcı olmak için 7/24 hizmetinizde!

Değerlendirme

Ameliyatla ilgili tüm sorularınıza yanıt alın.

Tedavi Planı

Tedaviyi size özel planlayalım.

Takip

Ameliyat sonrasında sizlere en iyi hizmeti sunuyoruz.

Bizimle

İletişime Geçin!

Open chat
Merhaba????
Nasıl yardımcı olabilirim?