Bariatrik Cerrahi

Bariatrik Cerrahi

Onkolojik Cerrahi

Hakkında Daha Fazla Bilgi

Onkolojik Cerrahi Nedir?

Onkolojik cerrahi, kanser cerrahisiyle uğraşır. Cerrahi tedavi, kanser tedavisinde en önemli yöntemlerden biridir ve erken tanı için çaba harcar. Kanserli bölgenin ameliyatla çıkarılarak tedavi edilmesinde rol oynar. Cerrahi onkoloji, tanı ve tedavinin diğer alanlarında da büyük öneme sahiptir. Onkolojik cerrahi uygulamaları, mutlaka o alanda uzmanlaşmış cerrahlar tarafından yapılmalıdır.

Cerrah, hastaya en etkin ve güncel tedaviyi uygulamalıdır. Cerrahi öncesi veya sonrası çoklu disiplinli bir yaklaşımla tedavi devam etmelidir. Cerrahi tedavinin amacı, erken evre hastalarda tümör dokusunun tamamen çıkarılmasını sağlamaktır.

Cerrahi tedavi uygulanamayan hastalarda, onkolojik cerrahi hastanın rahatlaması için tedavi uygulayabilir. Hastalık nedeniyle ortaya çıkan belirtileri veya hastanın rahatlatılmasını sağlayacak uygulamalar da yapılabilir.

Onkolojik cerrahinin (kanser cerrahisi) önemi son yıllarda büyük ölçüde artmıştır. Özellikle multidisipliner çalışmalar önem kazanmıştır. Bir taraftan kemoterapi ve radyoterapi uygulamaları güncelleşmiş adjuvan (kemoterapi, hormon tedavisi, hedefe yönelik ilaçlar ve radyoterapi) ve neoadjuvan (tümörü küçültmek ve ameliyatı kolaylaştırmak için uygulanan kemoterapi) tedaviler yaygınlaşmıştır. Diğer taraftan tanı yöntemleri ve modern tetkikler gelişmiş, geçmişte açık olarak yapılan cerrahilerin yerini laparoskopik cerrahi yöntemleri almıştır.

Hangi Durumlarda Onkolojik Cerrahi Uygulanamaz?

Tüm kanser hastaları ameliyat için uygun olmayabilir. Örneğin, kan kanserleri (lösemi) durumunda ameliyatla alınacak bir ‘kitle’ bulunmaz. Bu gibi durumlarda doktor, farklı bir tedavi yöntemi seçebilir. Bazı hastaların durumu, tümörün yeri, büyüklüğü ve diğer hastalıkları da göz önünde bulundurularak, ameliyat için yeterince sağlıklı olmayabilir.

Bu gibi durumlarda, hekimler hastalığın ve hastanın özelliklerine göre diğer tedavi yöntemlerine yönelebilir veya ileri bir tarihte cerrahi yapmayı planlayarak, öncesinde kemoterapi ve radyoterapi gibi diğer tedavi yöntemlerinin kullanılmasını tavsiye edebilirler.

4 adımda

Tedavinizi Planlayın

Online Danışmanlık

Uzmanlarımız size yardımcı olmak için 7/24 hizmetinizde!

Değerlendirme

Ameliyatla ilgili tüm sorularınıza yanıt alın.

Tedavi Planı

Tedaviyi size özel planlayalım.

Takip

Ameliyat sonrasında sizlere en iyi hizmeti sunuyoruz.

Bizimle

İletişime Geçin!

Open chat
Merhaba????
Nasıl yardımcı olabilirim?